Nikotino abstinencijos simptomai ir kaip su jais susidoroti

Kai organizmas pradeda valytis nuo nikotino, žmonės patiria daugybę įvairių fiziniu ir psichologinių iššukių, būtent jie ir yra nikotino abstinencijos simptomai. Nikotinas yra priklausomybę sukelianti medžiaga randama tabako gaminiuose, tokiuose kaip cigaretės ar cigarai.

Tai yra narkotikas, kuris gali stipriai paveikti žmogaus smegenų funkcijas. Tuomet kai kūnas prisitaiko prie reguliarios nikotino dozės, žmogui mesti rūkyti tampa sunkiu išbandymu dėl nemalonių simptomų kuomet nikotinas ima šalintis iš organizmo.

Nikotino abstinencijos simptomai dažniausiai pasireiškia po 1-3 dienų ir trunka dažniausiai 3-4 savaites. Per tą laika kūnas pašalina didžiausią nikotino kiekį esanti organizme ir tuomet abstinencijos simptomai tampa daugiausiai tik psichologiniai.

Norint mesti rūkyti yra labai svarbu suprasti ir atpažinti nikotino abstinencijos simptomus, tai padės jums kontroliuoti save ir vėl nepaslysti. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai pasitaikančius nikotino abstinencijos simptomus ir pateiksime patarimų kaip su jais susidoroti.

Kas yra nikotino abstinencija?

Nikotinas turi daugybę skirtingų poveikių žmogaus organizmui. Kai žmogus vartoją produktą, kuriame yra nikotino, pavyzdžiui, cigaretę, jis pasisavina nikotiną per nosies, burnos ir plaučių gleivinę. Tokiu būdu nikotinas patenka į kraują.

Kai nikotinas patenka į smegenis, jis suaktyvina tas smegenų sritis, kuriose jaučiamas malonumas ir pasitenkinimas, ir padidina cheminės medžiagos, vadinamos dopaminu, lygį. Nikotinas taip pat veikia smegenų sritis susijusias su:

  • Kvėpavimu
  • Atmintimi
  • Apetitu
  • Širdies ritmu

Kai žmonės ilgą laiką maitina smegenis nikotinu, tai keičia cheminių junginių dirgiklių pusiausvyrą smegenyse ir staiga nustojus vartoti nikotiną, tai sutrikdo naująją cheminię pusiausvyrą ir žmogus patiria fizinį, bei psichologinį šalutinį poveikį, pavyzdžiui, potraukį į blogą nuotaiką.

Mokslininkai apibūdina šį smegenų cheminių medžiagų sutrikimą kai priklausomybę nuo nikotino ir tai yra priežastis, kodėl žmonėms taip sunku mesti rūkyti.

Nikotino abstinencijos simptomai

Nikotino abstinencijos simptomai gali būti fiziniai ir psichologiniai. Fizinius nikotino abstinencijos simptomus žmogus gali jausti kelias dienas, kol organizmas išsivalys nuo nikotino, tačiau, psichologinius sunkumus gali patirti žymiai ilgiau.

Nors nikotino absitinencijos simptomai gali būti nemalonūs, tačiau jie neturi jokio pavojaus sveikatai. Psichologiniai nikotino abstinencijos simptomai:

  • Stiprus potraukis nikotinui
  • Dirglumas ar nusivylimas
  • Bloga nuotaika
  • Išsiblaškymas, negalėjimas susikaupti
  • Nerimas
  • Nuotaikų kaita
  • Taip pat gali pasireikšti žemiau išvardinti, fiziniai, nikotino abstinencijos simptomai:
  • Galvos skausmas
  • Prakaitavimas
  • Drebulys
  • Nemiga ar blogas miegas
  • Padidėjęs apetitas
  • Pilvo skausmai
  • Virškinimo problemos, įskaitant vidurių užkietėjimą

Nikotino pasišalinimo iš organizmo laikas

Kiekvienas žmogus gali patirti skirtingus nikotino abstinencijos simptomus ir tai gali užtrukti skirtingą laiko tarpą. Kai kurie žmonės gali patirti stipresnius fizinius ar psichologinius pojūčius nei kiti. Kai kurie žmonės gali keletą dienų patirti lengvus simptomus, o kiti gali patirti stiprų nikotino poreikį ir kitus simptomus net keletą savaičių.

Pirmieji nikotino abstinencijos simptomai dažniausiai pasireiškia per pirmas 4-24 valandas nuo to laiko kai žmogus surūko paskutinę cigaretę. Stipriausi simptomai pasireiškia maždaug trečia dieną nuo paskutinės cigaretės suvartojimo, paskui palaipsniui išnyksta per kitas 3-4 savaites.

Praėjus maždaug dviems valandoms po paskutinės cigaretės, kūnas jau būna pašalinęs maždaug pusę viso nikotino esančio organizme ir per ateinančias kelias dienas nikotino kiekis toliau mažėja iki minimalaus kiekio, kol nebedaro jokios įtakos organizmui.

Kartu su nikotino abstinencijos simptomais, žmonės taip pat pradės pastebėti teigiamus pokyčius. Tai gali būti kvapo ir skonio pojūčių pagerėjimas, mažesnis kosulys ir lengvesnis kvėpavimas, ypač sportuojant.

Pagalba metantiems rūkyti

Atsikratyti nikotino priklausomybės gali tapti nepakeliamai sunku, nes priklausomybė yra ir fizinė, ir psichologinė. Atsikratant nikotino priklausomybės daugeliui žmonių teikiama įvairi pagalba.

Dažnu atvėju yra taikoma pakaitinė nikotino terapija. Tai yra tokia terapija, kai asmuo nustoja vartoti tabako gaminius, kuriuose yra didelė dozė nikotino, ir vietoje to vartoja vieną iš žemiau išvardintų produktų, kurių sudėtyje yra mažesnis nikotino kiekis:

  • Magnetai nuo rūkymo
  • Kramtomoji guma
  • Pleistrai nuo rūkymo
  • Inhaliatoriai
  • Tabletės
  • Nosies ar burnos purškikliai

Nėra jokių tyrimų, kurie patvirtintų, kad kažkuris metodas yra veiksmingesnis už kitą. Tačiau, derinant skirtingus pakaitinės nikotino terapijos tipus, poveikis gali būti stipresnis nei naudojant tik vieną pasirinktą metodą.

Atlikus tyrimus yra nustatyta, kad taikant pakaitinę nikotino terapiją, tikimybė mesti rūkyti padidėja net 50-60 procentų. Tokiu būdu asmuo gali mažinti nikotino dozes palaipsniui, kol galiausiai nebereikia jokio gydymo.

Pakaitinė nikotino terapija yra įprastas ir sėkmingas gydymo būdas, tačiau daugeliui žmonių vis tiek pasireiškia tam tikri nikotino abstinencijos simptomai, kai kuriems žmonėms jie gali būti stipresni nei kitiems. Nors galimas ir šalutinis pakaitinės nikotino terapijos poveikis, tačiau nikotino abstinencijos simptomai netaikant terapijos gali būti žymiai blogesni.

Galimi šalutiniai nikotino terapijos poveikiai yra:

  • Pykinimas
  • Galvos svaigimas
  • Nemiga
  • Galvos skausmai
  • Diskomfortas pilve

Nikotino abstinencijos simptomai ir profesionalų konsultacijos

Nikotino abstinencijos simptomai
Rūkymas

Profesionalo konsultacijos gali padėti asmenims, norintiems mesti rūkyti, susidoroti su psichologiniais ir fiziniais aspektais, kurie apsunkina nikotino vartojimo nutraukimą. Tai gali būti taikoma kaip papildoma priemonė kartu su pakaitine nikotino terapija.

Konsultacijos taip pat gali padėti žmonėms nustatyti ir pašalinti priežastis, kurios neleidžia jiems mesti rūkyti. Asmenys nusprendę kreiptis pagalbos į terapeutą, gali su juo susitikti asmeniškai arba prisijungti prie palaikymo grupių.

Patarimai kaip susidoroti su nikotino abstinencijos simptomais

Žmonės visą laiką turėtų atsiminti, kad daugelis nevaldomų potraukių trunka tik 15-20 minučių. Tai reiškia, kad kai žmogus jaučia artėjantį potraukį gauti nikotino dozę, jis gali atrasti sau mėgstamiausią būdą, kurio pagalba atitrauks dėmesį, kol potraukis praeis arba bent jau sumažės iki minimalaus poreikio. Žemiau išvardinsime būdus ir strategijas, kurie yra įvertinti kaip veiksmingi, žmonių, kurie jau yra atsikratę baisios nikotino priklausomybės:

Sąmoningai ruoškitės nikotino abstinencijos simptomų realybei

Sudarykite, metimo rūkyti, pliusų ir minusų sąrašą, turėkite jį visada šalia ir perskaitykite jį kaskart kai pajausite didelį potraukį parūkyti. Stenkitės turėti kuo daugiau fizinės veiklos, sportuokite ir kuo reguliariau laikykitės šios rutinos, taip pat, pasireiškus potraukiui, galite padaryti 10 pritupimų ar kitų mėgstamų pratimų, tai bus dviguba nauda jūsų kūnui ir sielai.

Pasakokite žmonėms apie savo sprendimą mesti rūkyti, tokiu būdu ne tik sulauksite palaikymo, tačiau sudarysite sau spaudimą iš aplinkos, kurį jausite kaskart pajautus poreikį parūkyti ir sudvejojus ar tikrai verta, nes nenorėsite nuvilti ne tik savęs, bet ir aplinkinių.

Būkite realistas suvokiant, kiek laiko metimas rūkyti gali užtrukti

Atraskite naujus pomėgius ir būkite užimti. Praleiskite daugiau laiko su žmonėmis, draugais, artimaisiais, kurie nerūko arba yra jau praėję šią kelionę ir puikiais supranta kokiu būdu gali jus palaikyti ir padėti.

Na ir pabaigai. Nikotino abstinencijos simptomai gali būti labai nemalonūs ir atrodyti neįveikiami, ypač pirmosiomis dienomis. Kai kurie žmonės palūžta, kai kurie, net ir po kelių nesėkmingų bandymų, yra pasiruošę bandyti vėl, o kai kurie jaučiasi tokie silpni, kad bijo net pabandyti.

Tačiau daugelis įveikia šią baisią priklausomybę ir prisimena, tas dienas, ir begalines pastangas susilaikyti. kaip košmarą. Suvokite, kad gali prireikti net kelių bandymų, gali prireikti daugybės laiko ir tai yra gerai, svarbiausia nepasiduokite. Skaitykite, domėkitės, pirmiausia pasiruoškite psichogiškai, suvokite kokią naudą jums tai atneš ir tas suvokimas jums taps svarbiausiu ginklu kovojant su priklausomybe.